Boğaz

TONSİL

Büyümüs tonsil

Boğazımızın arkasında, bademcik denilen iki doku kitlesi filtre gibi davranarak solunum yollarına girebilecek ve enfeksiyona sebep olabilecek mikropları yakalar. ayrıca bu dokular lenfatik sistemin bir elemenı oldukları için mikroorganizmalarla savaşacak antikorlar üretirler. Fakat bazaen bu dokuların kendileride enfeksiyona yakalanarak bakteriler yada virüslerlerle boğuşarak şişer ve iltihaplanır. Bu duruma genel olarak bademcik enfeksiyonu denir.

Bademcik enfeksiyonu özellikle çocukluk çağında sık görülür. Bu durum sık sık tekrarlayabilir.

Sebepleri ve Belirtileri:

Adenoid Vejetasyon

geniz eti

Çocukluk çağında en sık görülen problemlerin başında Adenoid vejetasyon yani geniz eti gelmektedir. Geniz etinin büyük olması genelde sık enfeksiyonlara sebep olabilen hastanın uykuda veya uyanıkken solunumunu bozan ve ağzı açık uyumasına sebep olan aynı zamanda östaki borusunu kapatarak kulak enfeksiyonlarına zemin hazırlayan bir sağlık problemidir.
Hastalar genellikle kulak enfeksiyonları ve sık tekrarlayan sinüzit atakları ile karakterizedir. Bu hastalar oldukça sık antibiyotik kullanma öyküsüne sahiptir.

Tamponsuz burun ameliyatlarıAntalya kulak burun boğaz doktorları, Antalya Kbb

Bu sitede yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olup tüm kişilere uygunluğu hekim kontrolü gerektirir. Sitemizdeki doktor uygulamaları sadece poliklinik ve tıp merkezlerimizde yapılmaktadır. T: +90 533 547 28 88