Kulak

Dış Kulak İltihabı

Dış kulak yolu enfeksiyonu genellikle yaz aylarında görülmekle birlikte yılın her mevsiminde görülebilir..Aşırı terleme, havuz, deniz ve hastaların kulak kaşıma ve temizleme alışkanlıkları sebebiyle dış kulak yolunun ph değeri değişerek enfeksiyonlara zemin hazırlar. En önemli belirtisi özellikle kulak önüne dokununca oluşan çok şiddetli ağrıdır. Bu ağrı ağrı kesicilere cevap vermeyecek kadar şiddetli olabilir.

TEDAVİ

SEROZ OTIT

Seröz otit yani kulakta sıvı birikmesi aslında bir hastalıktan çok başka etmenlerin sebep olduğu orta kulak havalanma bozukluğu sebebiyle orta kulakta bazen şeffaf bazende daha koyu sümüksü bir sıvının birikmesini anlatan bir terimdir.
BULGULAR

ANİ İŞİTME KAYBI

Ani işitme kaybı genellikle hastalar tarfından pek bilinmeyen ve bu nedenlede hekime başvurma konusunda gecikmeler yaşanan bir hastalıktır. Tanımlamak gerekirse genellikle bir sebep olmaksızın hstanın işitmesinin takip eden 3 frekansta 30 db den fazla düşmesiyle karakterize bir durumdur. adından anlaşılacağı gibi aniden oluşur. Eğer belirgin bir sebep yani akustik travma, basınç değişmi, kafa travması kafa içi tümör  vb yoksa sebep bulunamaz. bazı sistemik hastalıklar diabet ve kardiyyolojik problemler bu hastalığa sebep olabilmektedir.

KLİNİK GÖRÜNÜM

AKUT OTİTLER

Akut Otit

Akut otitler heryaşta görülebilmelerine rağmen ensık çocukluk çağında karşmıza çıkan ciddi enfeksiyonlardır. Ortakulağın ve kulak zarının birlikte etkilendiği ağrı ateş ve kulak akıntısın eşlik ettiği durumlardır.

NEDENLERİ

Tamponsuz burun ameliyatlarıAntalya kulak burun boğaz doktorları, Antalya Kbb

Bu sitede yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olup tüm kişilere uygunluğu hekim kontrolü gerektirir. Sitemizdeki doktor uygulamaları sadece poliklinik ve tıp merkezlerimizde yapılmaktadır. T: +90 533 547 28 88