Adenoid Vejetasyon

geniz eti

Çocukluk çağında en sık görülen problemlerin başında Adenoid vejetasyon yani geniz eti gelmektedir. Geniz etinin büyük olması genelde sık enfeksiyonlara sebep olabilen hastanın uykuda veya uyanıkken solunumunu bozan ve ağzı açık uyumasına sebep olan aynı zamanda östaki borusunu kapatarak kulak enfeksiyonlarına zemin hazırlayan bir sağlık problemidir.
Hastalar genellikle kulak enfeksiyonları ve sık tekrarlayan sinüzit atakları ile karakterizedir. Bu hastalar oldukça sık antibiyotik kullanma öyküsüne sahiptir.
Tedavide adenoid vejetasyon kitlesinin büyüklüğüne ve sebep olduğu patolojiye göre önce medikal tedavi verilebilir. kontrolde anlamlı bir değişiklik yoksa operayon kararı alınması gerekmektedir.
Operasyonun yapılmaması veya geciktirilmesi durumunda bu tür hastalar kronik orta kulak enfeksiyonlarına, yüzde şekil bozukluklarına ve ortodontik problemlere adaydır. Bu nedenle operasyonu son derece kolay olan bu problem konusunda aileler uyanık olmalıdır.

Etiketler: 

Tamponsuz burun ameliyatlarıAntalya kulak burun boğaz doktorları, Antalya Kbb

Bu sitede yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olup tüm kişilere uygunluğu hekim kontrolü gerektirir. Sitemizdeki doktor uygulamaları sadece poliklinik ve tıp merkezlerimizde yapılmaktadır. T: +90 533 547 28 88