Ses Kısıkları

1.Vokal Nodüller

Ses telinin üst tabakasında yer alan ve genellikle karşılıklı 2 ses telini tutan lezyonlardır.Çocukluk çağında erkek çocuklarda sık görülürken,erişkin çağlarda bayanlarda daha fazla oluşmaktadır.

Sesini kötü kullanmak,ruhsal gerginliklere bağlı ses teli(vokal kord)kaslarındaki aşırı gerginlik sebeplerinden birkaçıdır. Genellikle öğretmen,telefon operatörleri,imam gibi sesi ile hayatını kazananlarda daha sıklıkla görülür.En sık ses telinin vibrasyon gösteren 1\3 üst kısım bileşkesinde görülür.

Tanı

Endoskopik muayenede rahatlıkla tespit edilebilir.

Tedavi

Konuşma terapisi en önemli tedavi şeklidir.2-3 aylık bir periyottan sonra düzelme takip edilir ve yeterli sonuç alınmazsa ise mikro cerrahi ile opere edilir ve ses terapisine devam edilir.

2.Vokal polipler

İrritan maddeler ile ses telinin uzun süre temasının sesi kötü kullanma ile birleşmesi ile oluşur.Sigara,uzun süreli öksürük ve boğaz temizleme,reflü gibi faktörler çoğu zaman hastanın öyküsünde yer alır.

Genellikle saplı lezyonlar olduğu için polibin aşağı yukarı hareketine bağlı ses de kısa süreli düzelmeler görülebilir.Maliniteye dönüş olasılıkları yoktur.Ses terapisi ile düzelme görülmez. 

Tedavi

Tedavisi cerrahidir.Mikro cerrahi ile başarılı sonuçlar alınabilir.Hastanın iritanlardan uzak durmaları önerilir.

3.Vokal Kistler

Ses teli epitelinin altında olan salgı bezlerinin kanal tıkanıklığı ile oluşur.Vokal nodüllerden ayırt etmek zaman zaman güç olabilir.

Tedavi

Cerrahi olarak kistik yapı çıkarılır.

Tamponsuz burun ameliyatlarıAntalya kulak burun boğaz doktorları, Antalya Kbb

Bu sitede yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olup tüm kişilere uygunluğu hekim kontrolü gerektirir. Sitemizdeki doktor uygulamaları sadece poliklinik ve tıp merkezlerimizde yapılmaktadır. T: +90 533 547 28 88